Jaki wybrać kabel do lampy i montażu opraw oświetleniowych?

Jaki wybrać kabel do lampy i montażu opraw oświetleniowych?

Nasze części do produkcji lamp obejmują kable w oplocie tekstylnym w najszerszej ofercie na rynku. Kable dzielimy ze względu na wzór, kolor i średnicę przewodów na:

  • 2x 0,75 mm
  • 3x 0,75 mm 
  • 3x 1,5 mm

Nasza tabela orientacyjna może pomóc w doborze odpowiedniego przekroju przewodu. Pokazuje zalecenia dotyczące maksymalnego obciążenia w Amperach (A) i Watach (W) dla 230 V. Tabela wskazuje ponadto, jakim wyłącznikiem nadprądowym powinien być zabezpieczony wybrany przekrój kabla. Rzeczywiste wartości mogą się różnić w zależności od lokalizacji kabla (niezamocowany, w ścianie, w peszlu – rurze elektroinstalacyjnej itp.) i innych czynników jak na przykład moc całkowita lamp czy materiał, w którym znajdują się kable.

Przekrój przewodu [mm²] A2
wydajność prądowa [A]
Moc
[kW]
A2
bezpiecznik [A]
0,34 4,5 1 -
0,5 7 1,6 -
0,75 9 2 -
1 11 2,5 6
1,5 15 3,4 10
2,5 20 4,6 16
4 25 5,7 20

Jakie są nasze zalecenia co do wyboru kabla dwużyłowego 2x0,75 mm oraz trzyżyłowego 3x0,75 mm?

Spotykamy się z pytaniami, jaki wybrać kabel do produkcji opraw oświetleniowych. Pierwszym pytaniem, które zadaje wielu naszych klientów jest to, czy zastosować kabel dwużyłowy (na przykład 2x 0,75 mm) czy trzyżyłowy (na przykład 3x 0,75 mm). W tym przypadku obowiązują następujące zalecenia:

  • Kabel dwużyłowy (np. 2x 0,75 mm) może być wykorzystany do podłączenia lampy o klasie ochronności II, czyli lampy o podwójnej lub wzmocnionej izolacji, która nie zawiera części przewodzącej dostępnej, która mogłaby grozić porażeniem prądem Najprościej mówiąc, nie posiada widocznych metalowych części, które mogłyby porazić prądem elektrycznym w wyniku dotknięcia. Taka lampa nie posiada nawet zacisku ochronnego do podłączenia trzeciego przewodu - zabezpieczającego. Dotyczy to podłączenia lampy bez uziemienia. Dołączamy również odpowiedź na pytanie, jak podłączyć lampę na 2 przewody (żyły):

Zapojení svítidla 2-žilově

    • Kabel trzyżyłowy to konieczność w przypadku podłączania lamp, które nie spełniają wymagań klasy ochronności II. W przypadku tych lamp ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym jest zapewniona przez izolację podstawową oraz przez połączenie części przewodzącej dostępnej urządzenia z przewodem zabezpieczającym z sieci. Mówiąc prościej, w przypadku tych lamp możliwe jest dotknięcie elementów metalowych. Są one połączone z trzecim przewodem - zabezpieczającym, który zapewnia ich ochronę. Dołączamy również odpowiedź na pytanie, jak podłączyć lampę na 3 przewody (żyły):

Zapojení svítidla 3-žilově

Do jakich celów polecamy kable 3x 1,5 mm?

Zasadniczo w okablowaniu wewnętrznym przewody N i PE (niebieski i żółto-zielony) muszą być rozdzielone. Z tego zalecenia wynika, że kable trzyżyłowe do urządzeń jednofazowych (230 V) są oczywistym wyborem. Ogólnym zaleceniem jest stosowanie w obwodach oświetleniowych przewodów Cu 3x 1,5 mm z wyłącznikiem nadprądowym 6 - 10 A.

Kable w oplocie tekstylnym 3x 1,5 mm można zastosować do gniazdek i obwodów gniazdowych pod warunkiem, że zostaną one zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym 10 A. Takie rozwiązanie można wykorzystać do wydzielonych gniazdek specjalnie przeznaczonych dla konkretnego urządzenia, dla którego wystarczy 10 A lub mniej. Może to być np. osobne gniazdko dla lodówki, piekarnika, komputera, pompy itp. Kabel 3x 1,5 mm nie jest zalecany do uniwersalnych gniazdek i obwodów gniazdowych.

Do jakich celów polecamy kable 3x 2,5 mm?

Do elektrycznych obwodów gniazdowych polecane jest zastosowanie przewodów Cu 3x 2,5 mm oraz wyłącznika nadprądowego 16 A. Kable w oplocie tekstylnym o średnicy 2,5 mm nie znajdują się obecnie w naszej ofercie, ale możemy polecić plastikowe rury elektroinstalacyjne, w których można je umieścić. Rury elektroinstalacyjne w oplocie pozwalają na natynkowe prowadzenie kabli w wyjątkowo estetycznej formie.